Beata i Arkadiusz Kościelscy – „BIKE JAMBOREE – pierwsza rowerowa sztafeta dookoła świata!”

BIKE JAMBOREE AROUND THE WORLD 2017-2019 to rowerowa sztafeta, jakiej jeszcze nie było! Dookoła świata! Wystartowała w maju 2017, by dotrzeć na 24th World Scout Jamboree w Zachodniej Wirginii w USA (lipiec/sierpień 2019), i po dwu i pół roku wrócić do Polski w grudniu 2019.

Z Gdańska do Gdańska: 40 tys. km, 37 etapów, kilkadziesiąt krajów na czterech kontynentach. Przez najpiękniejsze tereny półkuli północnej. Po co? By promować Polskę, spotkać innych ludzi, przeżyć przygodę, a przy okazji pokazać, jak ważny może być we współczesnym świecie skauting. Również przypomnieć światu postać Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, korespondenta i fotografa, pioniera polskiego reportażu, który w latach 1931-1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem.

Bike Jamboree to historia o przyjaźni i wielkim wysiłku wielu osób – doświadczonych podróżników jak i zwykłych ludzi w różnym wieku – by wspólnie zrealizować rowerową przygodę. To rzecz o dzieleniu się pasją, doświadczeniem i inspiracjami do spełniania marzeń. To również historia o współczesnym harcerstwie i uniwersalnym duchu braterstwa oraz wartościach, które są ponad wszelkimi podziałami i granicami geograficznymi.

Z Gdańska przez Europę Wschodnią, Azję Centralną oraz syberyjskie bezkresy Rosji, aż po położone na „końcu świata” Jakucję i Magadan. W okolicach cieśniny Beringa sztafeta przeprawiła się przez morze dzielące Azję od Ameryki Północnej. Wyprawę kontynuowano drogami dziewiczej Alaski, Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. Z Nowego Jorku rowerzyści „przeskoczyli” na kontynent afrykański, do Agadiru w Maroko, a następnie przez Gibraltar do Zachodniej Europy, by zakończyć przygodę w Gdańsku.

By zaangażować w przedsięwzięcie jak najwięcej osób, projekt przybrał formułę sztafety. Trasę wyprawy podzielono na 37 etapów. W etapach wzięło udział od jednego do jedenastu uczestników z Polski, do których dołączali rowerzyści z krajów, przez które przejeżdżała sztafeta. Składy kolejnych etapów spotykały się na trasie, przekazując sobie rowery, sprzęt biwakowy oraz sztafetową pałeczkę – ogromną mapę świata z zaznaczoną trasą i wpisami spotkanych ludzi z całego świata.

O 167 przygodach Bike Jamboree opowiedzą Beata i Arek Kościelscy, uczestnicy 17-tego etapu sztafety prowadzącego przez Alaskę.