Piątkowskie spotkania podróżnicze – Madagaskar

Zapraszamy na spotkanie z Jackiem Jaroszem – wolontariuszem Fundacji Redemptoris Missio, który opowie nam jak wygląda praca lekarza wśród szamanów.

Spotkanie organizowane jest razem z wydawcą miesięcznika Echo Piątkowa oraz Piątkowskim Klubem Odkrywców i Reporterów.

Zapraszamy  12 czerwca 2018 r. o godz. 17:00 w XV Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu na os. Bolesława Chrobrego 107.

Wstęp wolny.

 

Madagaskar – o tym jak pracować wśród szamanów.

Jacek Jarosz jest z wykształcenia ratownikiem medycznym i specjalistą zdrowia publicznego. Przez 6 miesięcy pracował jako wolontariusz Fundacji Redemptoris Missio w głębokim, malgaskim buszu. Pomagał chorym w zorganizowanym przez siebie punkcie medycznym ulokowanym w prostej chacie bez prądu i wody. O swoim życiu i pracy w tropiku opowie podczas prezentacji.

 

 

 

Projekt „Chata Medyka” Fundacji Redemptoris Missio wchodzi w decydujący etap. Budowę przychodni zdrowia na Madagaskarze chcemy zakończyć w listopadzie bieżącego roku.  

Pośród tropikalnego buszu, na zachodzie Madagaskaru znajduje się wioska o egzotycznej nazwie Befasy. Mieszkańcy wioski nie mają dostępu do bieżącej wody i prądu. W porze deszczowej, kiedy przybiera rzeka Kabatomena, są odcięci od świata. Przez niemal pół roku w razie choroby mogą szukać pomocy jedynie u szamanów. Czarownicy częściej jednak szkodzą niż pomagają. Zdarza się, że przygotowywane przez nich okłady powodują ślepotę, nacięcia skóry kończą się zakażeniami, a ziołowe wywary opóźniają przyjmowanie leków. Pojawiła się jednak nadzieja na pozytywne zmiany w wiosce. Losy Befasy stały się bliskie wielu Polakom. Wszystko za sprawą projektów realizowanych przy tamtejszej misji.
Dzięki pieniądzom przekazanym przez archidiecezję poznańską wybudowano w wiosce szkołę. Hojność poznaniaków pozwoliła także wykopać studnię głębinową i sfinansować remont kaplicy. Aby zaspokoić podstawowe potrzeby lokalnej ludności potrzeba jedynie profesjonalnego ośrodka zdrowia. Jego budowy podjęła się Fundacja Redemptoris Missio.
Nim przyjdą tropikalne ulewy chcemy wybudować prosty, solidny, profesjonalny ośrodek zdrowia. Musimy jak najszybciej rozpocząć prace budowlane. Ciągle jednak potrzeba pieniędzy na materiały budowlane i opłacenie robotników. Aby rozpocząć działania zgodnie z planem musimy zebrać ponad 150 tys. zł.
Budowa to tylko początek. W przyszłym roku nasi wolontariusze będą szkolić lokalny personel i edukować mieszkańców Befasy. Żeby jednak snuć plany na przyszłość musimy działać teraz. Czasu jest niewiele, ale jesteśmy przekonani, że się uda.  

Projekt Chata Medyka można wspierać przekazując pieniądze na konto Fundacji:

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio,

Junikowska  48, 60-163 Poznań

Nr konta: 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192

Koniecznie z dopiskiem „Chata Medyka”

 

lub dołączając do zbiórki na portalu Pomagam.pl:

https://pomagam.pl/ChataMedyka

Fundacja Redemtoris Missio powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego. Fundacja prowadzi działania na rzecz poprawy stanu zdrowia ludności w krajach Globalnego Południa, realizując założenia 3 Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Organizacja wspiera misyjne szpitale i przychodnie między innymi poprzez:

– wysyłki środków opatrunkowych i sprzętu medycznego,

– organizację wyjazdów wolontariuszy (lekarzy, pielęgniarek, położnych, studentów kierunków medycznych), którzy szkolą i wspierają w codziennej pracy lokalny personel oraz prowadzą zajęcia edukacyjne dla lokalnych społeczności,

– budowę infrastruktury medycznej,

– promocję (szczególnie w środowiskach szkolnych i akademickich) idei wolontariatu
i bezinteresownej pomocy najbardziej potrzebującym.