Zapraszamy Was do podróży po Madagaskarze! Niezwykłej wyspie, nie tylko ze względu na to, iż jest kolebką wielkich, magicznych baobabów , ciekawskich lemurów, kameleonów w różnych barwach i rozmiarach ale też i roześmianych, wesołych dzieciaków!
Szkoła w wiosce Bakrang w Nepalu została zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi w 2015 roku. Podróżnik z Poznania Maciej Pastwa razem z Sylwią Jędernalik postanowili ją odbudować. Włączyła się też Magda Kwiatkiewicz, które wspierała odbudowę, a potem postanowiła wspierać finansowo szkołę i zapewniać pobyt wolontariuszy z Polski jako nauczycieli języka angielskiego.
Autorzy zdjęć docierali w najdalsze zakątki świata. Pomagając ubogim chorym byli świadkami wielu wzruszających, radosnych i budujących scen. Ich fotografie pokazują codzienną pracę ośrodków misyjnych i rolę jaką odgrywają w niej wolontariusze Fundacji.
Islandzkie wyżyny są dostępne tylko latem (od lipca do początku września) i w środku zimy, wtedy – po śniegu docierają tam superjeepy. Wiosną drogi są zamknięte, w promieniu setek kilometrów nie ma ludzi. Nikt nawet nie wie jak tam jest.
To opowieść o tym jak jedno zdjęcie małej dziewczynki może zmienić losy wielu ludzi.
Co się stało z jego bohaterką? Czy to, że mieszkasz dosłownie na końcu świata, w kraju, w którym od wielu lat trwa wojna sprawi, że nigdy nie doczekasz się pomocy?
Dlaczego rakii nie pije się na raz? Czy to prawda, że Bułgaria jest rajem dla archeologów i że przeciętny Bułgar lubi rozmawiać o ziołach? Dlaczego ostatni car Bułgarii wrócił do władzy? I w końcu, jak to się stało, że ten czarnomorski kraj zasłużył sobie na miano „Róży Europy”?
14 czerwca 2002 roku rząd Izraela zatwierdził plan budowy Muru Bezpieczeństwa.
Jak wygląda życie Palestyńczyków i Żydów po obu jego stronach? Co ich łączy, a co dzieli i czy dialog jest jeszcze w ogóle możliwy?
Projekcja filmu „Weit. Die Geschichte von einem Weg um die Welt” (Daleka podróż za jeden uśmiech)
reż. Patrick Allgaier, Gwendolin Weisser / Niemcy / 2017
Film z napisami w języku polskim.
Japonia nierzadko kojarzy się wyjątkowo egzotycznie – kraj gejsz i samurajów, zaawansowanych technologii, mangi i anime oraz, oczywiście, kwitnących wiśni, czyli sakury.
Japonia, w coraz szerszym rozkroku pomiędzy tradycją, a nowoczesnością, wciąż zachwyca, chociaż nie zawsze tym, co można zobaczyć na pierwszych stronach przewodników.
Toguz Korgool to logiczno-strategiczna gra planszowa pochodząca z Kirgistanu. Nazywana jest grą koczowników i jest jedną z najstarszych gier Świata. Ma swoje odpowiedniki w Azji i Afryce.
Oware to najstarsza gra Świata, która pochodzi z Ghany. Mają wiele swoich odpowiedników nie tylko w Afryce, ale i na całym Świecie. Jest to najbardziej popularna wersja z gier typu mankala.
Chata Medyka im. dr Wandy Błeńskiej, to przychodnia zdrowia wybudowana przez Fundację Redemptoris Missio w miejscowości Befasy na zachodzie Madagasakru. W sierpniu 2019 roku miało miejsce jej oficjalne otwarcie. Do pracy w przychodni wyjechali medycy z Polski – Sara Suchowiak i Jacek Jarosz.
BIKE JAMBOREE AROUND THE WORLD 2017-2019 to rowerowa sztafeta, jakiej jeszcze nie było! Dookoła świata! Wystartowała w maju 2017, by dotrzeć na 24th World Scout Jamboree w Zachodniej Wirginii w USA (lipiec/sierpień 2019), i po dwu i pół roku wrócić do Polski w grudniu 2019.
Parki Narodowe USA znają wszyscy: jeśli nie z własnych podróży, to z folderów czy Instagrama.
Ale za pozornie idealnymi miejscami kryją się historie nietypowych sezonów, katastrof oraz wielkiej polityki i cennych surowców. Czasem nasza miłość do parków i przyrody je zabija.
Objechać Polskę rowerem, by w każdej miejscowości odwiedzić ten sam adres. Krzysztof Story podczas kilku wypraw spędził w drodze ponad 4 miesiące, na rowerze przejechał ponad 6000 kilometrów i dotarł do każdego z 16 województw. Wszędzie próbował odnaleźć tę samą ulicę i ten sam numer domu.
Kamczatka to niezwykła kraina! Odległa, dzika, piękna i niebezpieczna zarazem. Potężne wulkany swoją sylwetką zachęcają by podejść bliżej, spróbować swoich sił, wejść na ich szczyt. Lecz zaraz potem wystraszą, zniechęcą, i nadal nęcą… Kamczatka to miejsce dla prawdziwych poszukiwaczy przygód!
Dokąd idziemy? – zajęcia warsztatowe dla dzieci
Do twórczej zabawy na podstawie opowieści z książek zapraszamy przedszkolaki, szkolniaki i nieodzownych dorosłych opiekunów.
Dwa terminy!
Wymagane zapisy!
O Irlandzkiej „manianie”, o tym ile w Irlandczykach jest muzyki, a ile Guinnessa, o zieleni i innych kolorach i w końcu o tym, co kryją za sobą irlandzkie czerwone drzwi, Iśka Marchwica opowie podczas swojej prelekcji „Czerwone drzwi Irlandii”.
W górach najważniejsze jest bezpieczeństwo moje oraz moich bliskich.
Bo czasami w górach zdarzają się wypadki. Muszę wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy i jak wezwać pomoc ratowników górskich. Od tego zależy życie innego człowieka.
W lutym 2013 r. wybraliśmy się do Allahabadu na odbywające się co 12 lat święto Khumb Mela, które gromadzi dziesiątki milionów wyznawców hinduizmu. Wyjazd stał się pretekstem do eksploracji innych ciekawych miejsc nad Gangesem we wschodniej części Indii (stany Bihar i West Bengal).
Bartosz Malinowski w ciągu 5 lat przemierzył 3500 km podążając najwyższym i jednym z najbardziej niezwykłych i różnorodnych łańcuchów górskich na świcie. Trasa Wielkiego Szlaku Himalajskiego prowadziła przez Nepal, Indie, Kaszmir, Pakistan i Bhutan. W większości wypraw towarzyszyła mu Joanna Lipowczan.
Dziewięć miesięcy w samotnej podróży, tysiące pokonanych kilometrów, dziesiątki odwiedzonych wysp. Indonezyjska wyprawa Anny Jaklewicz zaprowadziła ją na odległe archipelagi i w rejony zamieszkałe przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach. Pokaz „INDONEZJA. PO DRUGIEJ STRONIE RAJU” pozwoli nam przyjrzeć się bliżej kilku z nich.
Mangystau to nieznany fragment Kazachstanu, poza mieszkańcami tego regionu mało kto zna niezwykłe piękno tych obszarów. Od 2014 r. Dorota i Robert Szyjanowscy eksplorują ten fragment stepu, w zachodnim Kazachstanie.
A poza tym – czy da się przepłynąć wpław między kontynentami?
Przejście Pacific Crest Trail w 2019 roku, w wyjątkowo trudnym roku w historii tego szlaku, było zwieńczeniem trzyletniego projektu, zakończonego zdobyciem przez Agnieszkę Dziadek Triple Crown of Hiking. Appalachian Trail, Continental Divide Trail i Pacific Crest Trail – razem 13 tysięcy kilometrów i 382 dni wędrówki.
Zapraszamy na fascynujące opowieści Zbyszka Pawlaka o krajach Azji Środkowej, gdzie wschodnia kultura zderza się z zachodnią. Podróżować będziemy przez miasta przyszłości Kazachstanu, góry Tien-szan Kirgistanu, pustynię Turkmenistanu oraz prahistoryczną architekturę Uzbekistanu.